Ιστορική Αναδρομή

Το Δεκέμβρη του 1967 άρχισε η λειτουργεία του σχολείου μας, ως εξατάξιο Γυμνάσιο Δερβενίου.

Το εξατάξιο Γυμνάσιο Δερβενίου αρχικά αποτελούνταν μόνο από το διώροφο κτίριο του σημερινού Λυκείου.

Τη δεκαετία του '80 κτίστηκε δίπλα από το διώροφο αυτό κτίριο ένα ακόμη διώροφο κτίριο (που σήμερα χρησιμοποιείται ως αίθουσες διδασκαλίας για το γυμνάσιο) το κάτω μέρος του οποίου ήταν μόνο πιλωτή και χρησιμοποιούνταν ως χώρος γυμναστικής τις βροχερές μέρες ή συγκέντρωσης όλων των μαθητών.

Το προαύλιο ήταν πολύ διαφορετικό, πιό μεγάλο και για κάποιο διάστημα χωριστό για μαθητές και μαθήτριες.

Σήμερα στο σχολείο όλες οι αίθουσες διαδασκαλίας διαθέτουν σύγχρονους βιντεοπροβολείς. Επίσης υπάρχει σύγχρονο εργαστήριο φυσικων επιστημών και αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 13 σταθερούς και 2 φορητούς υπολογιστές, βιντεοπροβολείς και διαδραστικό πίνακα. Στο προαύλιο υπάρχει μικρό θέατρο για τις εκδηλώσεις του σχολείου.