Εγγραφές

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Αγαπητοί γονείς .

Για να γίνει η έγγραφή των παιδιών σας στην Α΄ τάξη Γενικού λυκείου ,η ανανέωση εγγραφής για τις Β΄ και Γ΄ τάξεις, πρέπει να γίνουν τα παρακάτω βήματα :

1ο βήμα:  με υπεύθυνη δήλωση και από τους δυο κηδεμόνες (εφόσον υπάρχουν) δηλώνεται  ποιος από τους δύο θα κάνει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής.(Αυτή η δήλωση θα σας ζητηθεί έγκαιρα από το σχολείο τον μήνα Μάιο )

2ο βήμα: χρησιμοποιώντας τους κωδικούς του taxisnet του κηδεμόνα που έχει δηλωθεί υπεύθυνος σύμφωνα με την παραπάνω δήλωση θα γίνει ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής η ανανέωσης εγγραφής μέσω της εφαρμογής    https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/  .(Θα ενημερωθείτε από το σχολείο για το πότε ανοίγει η πλατφόρμα  και για την προθεσμία.(Αυτό γίνεται τις τελευταίες μέρες του Ιουνίου και τις Πρώτες του Ιουλίου)

Αφού ολοκληρωθεί η προθεσμία εγγραφών το σύστημα καταχωρεί αυτόματα τους μαθητές ανά  σχολείο  και  τάξη  αποδεχόμενο η όχι  αιτήσεις που έχουν γίνει.

3ο βήμα: Ο υπεύθυνος κηδεμόνας με τους κωδικούς του taxisnet μέσω της εφαρμογής   https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/#/ εκτυπώνει την οριστική τοποθέτηση του/ης μαθητή/-τριας στο σχολείο.

4) Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου και πριν την έναρξη των μαθημάτων ο κηδεμόνας πρέπει να φέρει στο σχολείο τα εξής:

Α΄  Λυκείου

Β΄& Γ΄ Λυκείου

1.      Αίτηση εγγραφής

1.    Αίτηση εγγραφής

2.      Την οριστική τοποθέτηση του 3ου  βήματος

2.    Την οριστική τοποθέτηση του 3ου  βήματος

3.      Υπεύθυνη δήλωση  του έτερου  κηδεμόνα( αυτού που δεν έκανε την εγγραφή μέσω της πλατφόρμας e-eggrafes) που δηλώνει  ότι συμφωνεί με το αποτέλεσμα της τοποθέτησης του παιδιού του στο συγκεκριμένο  λύκειο.

3.      Υπεύθυνη δήλωση  του έτερου  κηδεμόνα( αυτού που δεν έκανε την εγγραφή μέσω της πλατφόρμας e-eggrafes) που δηλώνει  ότι συμφωνεί με το αποτέλεσμα της τοποθέτησης του παιδιού του στο συγκεκριμένο  λύκειο.

4.      Φωτοτυπία ταυτότητας η πιστοποιητικό γέννησης

Φωτοτυπία ταυτότητας (αν αυτή έχει αλλάξει η δεν είχε κατατεθεί)

5.      Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

Τα έντυπα που χρειάζονται μπορείτε να τα κατεβάστε  Έντυπα